top of page

                       Як організувати підготовку до ЗНО/ДПА (Пам’ятка випускнику)

1. Розпочинайте готуватися до тестування заздалегідь, по частинах, спокійно. Використовуйте підручники та посібники, рекомендовані до ЗНО.

Складіть план занять. Плануючи кожен день підготовки, необхідно чітко визначитися, що буде вчити сьогодні, які саме розділити і теми.

2. Починайте навчання з ранку ,поки голова свіжа. Спочатку підготуйте місце для занять: заберіть все зайве, що відволікає від основної мети- підготовки до тестування: зручно розтушуйте підручники: вимкніть телефон: суворо скажіть собі: «З 9-12 я повинен вивчите стільки… .»

3. Починайте навчання з важких, незрозумілих тем, а прості залиште під кінець. Якщо складну тему залишити на потім, вона буде висіти над вами як дамоклів меч, не даючи спокою, знижуючи рівень запам’ятовування.

4. Запам’ятовувати матеріал треба осмислено, а не механічно.

Запам’ятати легше те, що зрозумієш. Не зубріть, це довго і ненадійно, варто перенервувати сь, забути бодай одне слово, і весь визубрений текст вийде із голови. Намагайтеся знайти логічні зв’язки в досліджуваному матеріалі, скласти план, схему, зробити короткий запис. Якщо обсяг занадто великий, то розбийте текст на смислові уривки, намагаючись, щоб їх було більше семи. Спробуйте узагальнити і передати основну думку кожного уривка однією фразою.

5. Якщо у матеріалі, який ви вивчаєте, обмаль внутрішніх логічних зв’язків, то омано використовувати асоціації, а також «метод місця». Для цього необхідно уважно подивитися навколо себе. Відновивши в пам’яті обстановку, у якій ви вчили матеріал, ви пригадаєте і його. Дати можна запам’ятовувати, уявивши їх у незвичному вигляді ( наприклад, вогняні цифри на тлі води).

6. Не тримайте знання в собі, як у сейфі. Поділіться ними з дзеркалом, улюбленим собакою, з батьками. Текс, переказаний своїми словами, запам’ятовується краще, ніж багато раз перечитаний, але не переказаний.

7. Перед офіційним тестуванням намагайтеся пройти якомога більше опублікованих тестів, щоб краще ознайомитися з типовими конструкціями тестових завдань. Поспішайте, тренуйтеся із секундоміром у руках. Контролюйте час виконання завдань, вчиться працювати у максимальному темпі.

8. Чергуйте заняття та відпочинок: 40 хвилин занять, потім 10 хвилин перерви. Бережіть очі, робіть гімнастику для очей: подивіться вгору в низ (15), вліво - вправо (15), фіксуйте погляд то на віддаленому, то на близькому предметі по (20с).

9. Дотримуйте режиму дня. Чергуйте розумову діяльність з фізичною. Виділіть час на прогулянку, заняття спортом, допомогу вдома. Спіть 8 годин. Харчування має бути 3-4 разовим, калорійним, багатим на вітаміни,але не надмірним. Після кожної поживної їжі тягне на сон і займатися розумовою роботою складно.

10. Залиште один день перед тестуванням для повторення , ще раз зупиніться на складних питаннях. Напередодні тестування обов’язково виспіться! Багато вважають, що для повної підготовки не вистачає останньої ночі. Це неправильно! Навпаки, перед сном прогуляйтеся, прийміть душ. Добре виспіться, щоб прокинутися з відчуттям бойового настрою. У людини, яка гарно спала, голова працює краще.

             Як протистояти булінгу: 9 практичних порад

   Булінг не знає меж — він є у кожній країні світу та здатен лишати по собі слід ледь не на все життя. 

                           Просити допомоги — не ознака слабкості

Не думайте, що з булінгом ви зобов’язані впоратися самостійно, і що, якщо ви поскаржитеся комусь або попросите допомоги означатиме, наче ви слабка людина. Самостійно пережити цей досвід — не ознака вашої сили, адже булери саме цього і прагнуть. Цькувальники хочуть домогтися вашої ізоляції, хочуть, аби ви почувалися безпорадно, вони думають, що виглядатимуть сміливцями, поставивши вас у таке положення. Коли ви ні з ким не говорите про булінг, то у вас складається враження, наче ніхто не розуміє, через що ви проходите і ніхто не може допомогти — і такі монологи у голові стать все голоснішими й голоснішими.

                           Скаржитися на булінг — не означає доносити

Часто діти бояться стати ябедами, тобто донощиками. Але якщо відвідування школи перетворюється для вас у сильний стрес, якщо вам складно переступати поріг цієї будівлі, або ви остерігаєтеся, що хтось казатиме вам неприємні речі, зачіпатиме чи штовхатиме, то ви маєте про це повідомити. Таким вчинком ви не доносите на когось — ви захищаєте себе.

                                            Оточіть себе союзниками

Агресори не схильні булити людину, яка знаходиться в групі, тож впевніться, що навколо вас є друзі, люди, з якими ви спілкуєтеся і яким довіряєте. Розуміння того, що на вашому боці є захисники, люди, готові у будь-який момент підтримати, дійсно допомагає.

                              Ставтеся до агресорів із жалістю, а не ненавистю

 Для тих, хто потерпає від цькувань, найголовніше, пам’ятати, що булінг — це не прояв сили агресора, а, навпаки — прояв його слабкості. І якщо ви можете віднестися з жалістю до цієї людини — що зробити дуже непросто — ви можете захистити своє внутрішнє «Я» від його поведінки.

                                      Здолайте агресорів у власній свідомості

Захищатися від агресорів всередині так само важливо як і зовні. Одне дослідження проаналізувало групу людей, котрих затримали як політичних в’язнів у Східній Німеччині. Вони зазнавали психологічного та фізичного насилля. І десять років потому майже дві третіх в’язнів продовжували боротися з посттравматичним стресовим розладом, і лише одна третя — ні. Чому? Менша група переборола насильників у власній свідомості. Попри те, що вони корилися охоронцям та підписували липові зізнання, всередині себе вони були вищі над цим усім. Таємно вони відмовилися вірити у свою поразку, натомість уявляли, як рано чи пізно отримають тріумф.

                          Зосередьтеся на своїх перевагах — інші теж помічають їх

Якщо ви піддаєтеся булінгу, не забувайте нагадувати собі про всі ті хороші та красиві речі, що у вас є. Ви, як і більшість із нас, знаходитеся тут, аби зробити світ кращим. Немає такої людини, яка б усім подобалася, тож якщо вас хтось не любить і цькує, це зовсім не означає, що всі інші не бачать тих прекрасних якостей, які у вас є.

              Особливості, виділені булером, — це те, що робить вас унікальним

Булери постійно намагаються вигадати способи, які б змусили нас почуватися принижено. Але через яку причину вас би не цькували — саме вона і робить вас унікальною людиною! Вони називають вас товстим чи товстою? Виправте їх: ви не товстун, вас просто легше побачити. Вони кажуть, що у вас великий ніс? Скажіть їм, що дихати вам значно простіше, ніж іншим. Все у вас унікальне, таке, як ніщо інше у світі.

                                        Припиніть мститися своїм булерам

Зупиніться на хвилинку і зрозумійте — те, що ви збираєтеся зробити чи сказати, може мати далекосяжні наслідки. Вас пам’ятатимуть за вашими вчинками та словами. Тож подумайте: як ви хочете запам’ятатися? Як добра людина чи зла?

                                             Підтримайте тих, кого булять

Ви можете зробити це одразу або пізніше. І ваша підтримка може бути як простим повідомленням у соціальних мережах, так і пропозицією сидіти поруч. Правильне тактовне втручання у ситуацію, коли когось цькують, може принести користь, але такий варіант протистояння булінгу не універсальний і не завжди всім підходить.

96034029_532572344318407_100097474860941
0100av3p-a8c2-778x890_edited.jpg
maxresdefault.jpg
slide-9.jpg
bottom of page